Google adsenseden yeni müjdeli bir haber daha

Google adsenseden yeni müjdeli bir haber daha

Siteniz için CCPA gizlilik mesajı ayarlama

 

Kaliforniya Tüketici Gizliliği Yasası'na (CCPA) uyum sağlamanıza yardımcı olmak amacıyla AdSense'e bir CCPA gizlilik mesajlaşma aracı ekledik. Bu mesajlaşma aracından yararlanarak, kullanıcılara kişisel bilgi satışı kapsamının dışında kalma seçeneği sunan bir CCPA gizlilik mesajını sitenizde gösterebilirsiniz. Mesajlaşma aracı, Google'ın Funding Choices adlı ürününden yararlanır.

İşleyiş şekli

CCPA gizlilik mesajını AdSense'te ilk kez etkinleştirdiğiniz zaman, sizin için otomatik olarak bir Funding Choices hesabı oluştururuz. Böylece, sitenizde zaten mevcut olan AdSense kodunu kullanarak mesajınızı gösterebilirsiniz. Başka kod eklemeniz gerekmez.

AdSense'te oluşturduğunuz gizlilik mesajı kullanıcılara "Kişisel Bilgilerimi Satma" bağlantısını göstererek, kişisel bilgi satışı kapsamının dışında kalma seçeneği sunar. Kullanıcının seçimini yapmasının ardından gizlilik mesajı IAB CCPA çerçevesinden yararlanarak, kullanıcının kapsam dışında kalma durumunu otomatik şekilde Google reklam etiketlerine iletir. Kaliforniya kapsam dışında kalma mesajlarının Funding Choices'daki işleyiş şekli hakkında daha fazla bilgi

Not:

 • Gizlilik mesajınız Kaliforniya Tüketici Gizliliği Yasası sayfanızdaki genel CCPA ayarını geçersiz kılar. Örneğin "Veri işlemeyi kısıtla" ayarını zaten seçtiyseniz, kullanıcının, kişisel bilgilerinin satışını kabul etmesi durumunda sitenizde kişiselleştirilmiş reklamlar gösterilir.
 • Gizlilik mesajını etkinleştirmeyi ve "Veri işlemeyi kısıtla" ayarınızı geçersiz kılmayı seçerseniz reklam iş ortakları listesini özelleştiremezsiniz. Geçersiz kılma işlemini ayarladığınız sitelerde her zaman, varsayılan reklam iş ortakları listesi kullanılır.

Başlamadan önce

AdSense kodunu sitenize yerleştirdiğinizden emin olun.

Not: Gizlilik mesajınızın yasal gereksinimleri karşıladığından emin olmak sizin sorumluluğunuzdadır.

Sınırlamalar

 • Gizlilik mesajının metni İngilizce olarak sunulur.
 • Gizlilik mesajı Accelerated Mobile Pages (AMP) seçeneğini desteklemez. Bu özelliği etkinleştirirseniz sitenizde bir gizlilik mesajı görüntülenir, sitenizin AMP sürümünde mesaj gösterilmez.
 • Ziyaretçilerinize iyi bir deneyim sağlanması için gizlilik mesajı, gizlilik politikası sayfanızda gösterilmez. Bu durum, gizlilik politikası sayfanızda reklam yayınlıyorsanız AdSense'in bu sayfada yalnızca kişiselleştirilmemiş reklamlar göstereceği anlamına gelir.

Talimatlar

 1. AdSense hesabınızda oturum açın.
 2. Reklamlar ve sonra Genel Bakış'ı tıklayın.
 3. Tüm sitelerinizin bulunduğu tabloda, sitenizin yan tarafındaki Düzenle Düzenle simgesini tıklayın.

  Siteniz reklam ayarları önizlemesinde açılır.

 4. Diğer özellikler'i tıklayın.
 5. CCPA gizlilik mesajı'nı etkinleştirin.
 6. (İsteğe bağlı) Gizlilik mesajınızın sitenizde nasıl görüneceğine bakmak için Gizlilik mesajını göster'i tıklayın.

  İpucu: Gizlilik mesajınızı keşfetmek istiyorsanız önizlemede yer alan düğmeleri tıklayabilirsiniz.

 7. Onayla'yı tıklayın.

  Sizin için otomatik olarak bir Funding Choices hesabı oluştururuz.

 8. Siteye uygula'yı tıklayın.

  Gizlilik mesajınız birkaç dakika içinde, sitenizin ziyaretçilerine gösterilmeye başlar.

Gizlilik mesajınızı özelleştirme

Google'ın AdSense'teki gizlilik mesajında sağladığı varsayılan metni kullanmanız önerilir. Ancak belirli gereksinimleriniz varsa, gizlilik mesajını Funding Choices hesabınızdan özelleştirebilirsiniz.

Not: İlgili Funding Choices sayfasına gitmeden önce AdSense'te CCPA gizlilik mesajı seçeneğini etkinleştirdiğinizden emin olun.

Funding Choices'ta oturum açtığınızda, bir adet siteniz varsa mesaj düzenleyiciyi ve birden fazla siteniz varsa "Siteler" sayfasını görürsünüz. Daha sonra gizlilik mesajınızı düzenlemek için bağlantıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

Not: Sitenizdeki "Kişisel Bilgilerimi Kesinlikle Satmayın" bağlantısının görünümü ve stili, Funding Choices'taki önizlemeyle eşleşmeyebilir. Teknik sınırlamalar nedeniyle, bağlantıyı sayfaya yerleştirmek için farklı bir görsel işlemin gerektiği durumlar buna örnek verilebilir.

Reklam iş ortakları listesinde değişiklik yapma

"Veri işlemeyi kısıtlama" CCPA ayarını seçtiyseniz, teklif istekleri almaya uygun olan reklam iş ortaklarının yer aldığı listeyi, Google'ın Kaliforniya'da bulunduğunu belirlediği kullanıcılar için özelleştirebilirsiniz. Reklam iş ortaklarını belirtmek için, bağlantı verilen sayfadaki adımları uygulayın.