whatsapp duyurdu: Masaüstünden gizli ve güvenli arama özelliğiyle tanışın

whatsapp duyurdu: Masaüstünden gizli ve güvenli arama özelliğiyle tanışın

Geçtiğimiz yıl, WhatsApp’ta birbirini arayan ve genellikle uzun görüşmeler yapan kullanıcıların sayısında ciddi bir artış yaşandığına tanık olduk. Geçtiğimiz yılbaşında 1,4 milyar sesli ve görüntülü aramayla tek bir günde yapılan en yüksek arama sayısı rekorunu kırdık. Birçok kişinin hâlâ yakınlarıyla bir araya gelemediği ve yeni çalışma biçimlerine alışmaya çalıştığı bir dönemden geçiyoruz. Bu dönemde, dünyanın neresinde bulunuyor veya hangi cihazı kullanıyor olursanız olun, WhatsApp’ta yapılan sohbetlerin yüz yüze görüşmeye mümkün olduğunca yakın bir his vermesini istiyoruz.

Aramaları büyük bir ekranda yanıtlamak iş arkadaşlarınızla birlikte çalışmanızı ve ailenizi daha büyük bir tuvalde, daha net bir şekilde görmenizi kolaylaştırıyor. Üstelik konuşurken ellerinizi kullanmak zorunda kalmadığınız için, bulunduğunuz mekanda rahatça gezinebiliyorsunuz. Masaüstünden arama özelliğini, daha kullanışlı hale getirmek amacıyla hem yatay hem de dikey yönde sorunsuzca çalışacak şekilde tasarladık. Aramalar bilgisayarınızın ekranında bağımsız bir pencere olarak gösteriliyor ve bu pencerenin boyutunu dilediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz. Üstelik arama pencereleri her zaman en üstte kalacak şekilde tasarlandığı için, aramalarınız tarayıcı sekmeleri veya çok sayıda açık pencere arasında hiçbir zaman kaybolmuyor.

WhatsApp’taki sesli ve görüntülü aramalar uçtan uca şifrelidir. Böylece ister telefonunuzdan ister bilgisayarınızdan arama yapın, WhatsApp bu aramaları dinleyemez ve göremez. Sizlere güvenilir ve yüksek kaliteli bir deneyim sunabilmek amacıyla, WhatsApp masaüstü uygulamasında öncelikle bire bir arama özelliğini sunacağız. İleride bu özelliği sesli ve görüntülü grup aramalarını da kapsayacak biçimde genişleteceğiz.

 

Masaüstünden arama özelliği hakkında

WhatsApp Masaüstü bilgisayarınızda yüklüyse bu uygulamayla kişilerinizi hiçbir ücret ödemeden sesli ve görüntülü olarak arayabilirsiniz.

Masaüstünden arama özelliği aşağıdaki işletim sistemlerinde desteklenmektedir:

  • Windows 10 64 bit sürüm 1903 ve daha yeni Windows sürümleri
  • macOS 10.13 ve daha yeni macOS sürümleri

WhatsApp Masaüstü’nden arama yapmak ve almak için:

  • Sesli ve görüntülü aramalar için bir ses çıkış cihazına ve mikrofona sahip olmanız gerekir.
  • Görüntülü aramalar için bir kameraya sahip olmanız gerekir.
  • Bilgisayarınızda ve telefonunuzda aktif bir İnternet bağlantısına sahip olmanız gerekir. Arama telefonunuz üzerinden gerçekleştirilmez ancak aramayı yapabilmek için telefonunuzun çevrimiçi olması gerekir.
  • WhatsApp’a bilgisayarınızın mikrofonuna ve kamerasına erişim izni vermiş olmanız gerekir. WhatsApp’ın aramalar için bilgisayarınızın mikrofonuna, görüntülü aramalar için de kameraya erişim izni olması gerekir.

Not: Grup aramaları şu anda WhatsApp Masaüstü’nde desteklenmemektedir.