Elon Musk beyin hackleme planlarını açıkladı

Elon Musk beyin hackleme planlarını açıkladı

Elon Musk tarafından insan beynini bir bilgisayar arayüzüne bağlamanın yollarını keşfetmek için kurulan bir şirket olan NeuraLink, cihazını insanlar üzerinde denemeye başlamak için ABD düzenleyicilere başvurdu. 

Musk'a göre, sistem bir bilgisayarı beyniyle kontrol edebilen bir maymun üzerinde test edildi.

Firma, ciddi nörolojik rahatsızlıkları olan hastalara odaklanmak istediğini söyledi.

Ama nihayetinde Musk, "insanüstü bilişin" geleceğini düşünüyor.

AI ile birleştirme

Firmanın geliştirdiği cihaz, insan saçından daha ince olan esnek ipliklere tutturulmuş 3.000'den fazla elektrot içeren ve daha sonra 1.000 nöronun aktivitesini izleyebilen küçük bir probdan oluşuyor.

Firmaya göre bu sistemin avantajı, beynin çok özel alanlarını hedefleyebilmesi ve bu da onu cerrahi olarak daha güvenli hale getirmesidir. Ayrıca, makine öğrenimini kullanarak kayıtları analiz edebilecek ve bu da daha sonra hastaya ne tür bir stimülasyon verileceğini belirleyecektir.

 

NeuraLink, sistemin beyin aktivitesini nasıl çevirdiğini veya cihazın beyin hücrelerini nasıl uyarabildiğini açıklamadı.

Musk sunumu sırasında , "Bu inanılmaz sinir danteline birdenbire sahip olacağız ve insanların beyinlerini ele geçireceğiz" dedi. "Uzun zaman alacaktır."

Ancak, onu seçenler için sistemin nihayetinde "yapay zeka ile ortakyaşama" izin vereceğini söyledi.

 

<iframe width="400" height="500" frameborder="0" src="https://www.bbc.com/news/av-embeds/49004004/vpid/p06nfmrk"></iframe> 

 

Musk, daha önce AI'nın insan ırkını yok edebileceğini öne sürmüştü.

"İyi huylu bir yapay zeka senaryosunda bile geride kalacağız" dedi.

"Yüksek bant genişliğine sahip beyin makinesi arayüzüyle, yolculuğa devam edebilir ve etkili bir şekilde AI ile birleşme seçeneğine sahip olabiliriz."

 

Beyni bir arayüze bağlamak, insan beyninde yeni bir "süper zeka" katmanı yaratır, diye ekledi, insanların "zaten telefonları aracılığıyla sahip oldukları" bir şey.

Daha sonra, bir soru-cevap oturumu sırasında, Musk'a göre, NeuraLink'in üzerinde çalıştığı cihazın maymunlar üzerinde test edildiğini ve hayvanın beyni ile bir bilgisayarı kontrol edebildiğini açıkladı.

Şimdi firma, insan testine başlamak için ABD Gıda ve İlaç Dairesi tarafından onaylanması gereken bir sunum hazırlıyor.

Bay Musk, şu anda yaklaşık 100 çalışanı bulunan firmaya daha fazla bilim insanı istihdam etmek istiyor.