Çin’den Huawei intikamı! Apple için ambargo verildi

Çin’den Huawei intikamı! Apple için ambargo verildi

Bilindiği üzere ABD Başkanı Donald Trump’ın kararı ile Çin merkezli teknoloji devi olan Huawei’ye uzun süredir çeşitli konularda ambargo uygulanıyor. Özellikle akıllı telefonlarında Google Servisleri kullanamayan şirket, bundan ciddi derecede zarar görüyor. Tercihen riske girmek istemeyen tüketiciler Google desteği olmayan bir Android tabanlı akıllı telefon alma fikrine pek de sıcak bakmıyor. Buna karşın kendi göbeğini kendi kesmek isteyen Huawei yetkilileri ise Huawei Mobil Servisler ile soruna çare aramaya çalışıyor.

ABD’nin bir diğer planı da Huawei’nin işlemci üreticilerinden birisi olan TSMC ile ilişkisini kesmek. Böylece Huawei, işlemci üretiminde hammadde olarak ABD menşeli ürünleri kullanan şirketler ile temasa giremeyecek.

Tüm bu ambargo sürecinin dün yani 15 Mayıs günü sona ereceği düşünülüyordu ancak ABD Başkanı Donald Trump, şirkete uygulanan ambargonun süresini bir yıl daha uzattığını duyurdu. Bu duruma daha fazla sessiz kalmak istemeyen Çin hükümeti ise içlerinde Apple’ın da olduğu birkaç ABD tabanlı şirkete ambargo uygulama kararı aldı. Böylece ABD’ye cevap vermek isteyen ve bir nevi intikam almak isteyen Çin, karşı tarafın kararlarında caydırıcı olmaya da çalışacak.

Çin’den Apple’a ambargo! Ortalık fena karışacak!

Buna göre Çin yakın bir zaman içerisinde ABD tabanlı olduğunu bildiğimiz Apple, Cisco, Qualcomm gibi şirketlere ambargo uygulayacak. Bu ambargonun uygulanma yöntemi ise aynı ABD’de olduğu gibi bu şirketleri güvenilmez listesine alarak olacak. Ayrıca hükümetin Boeing’den de uçak alımını durduracağı konuşulanlar arasında.

Bildiğiniz gibi Apple geçtiğimiz yılki cirosunun %14’lük kısmını Çin pazarından sağlamıştı. Uygulanması muhtemel herhangi bir ambargonun bahsi geçen teknoloji devine büyük zararlar vereceği de kuşkusuz. Böylece Çin, Huawei’nin rövanşını ABD’den alabilir. Ancak böyle bir savaşın kazananının olamayacağını da net bir şekilde söyleyebiliriz.